دلدادگان » مطالب اسلامی و مذهبی » عرفان، توحید و اخلاق اسلامی » انتخاب رفیق صدیق یا دوست خوب و دوری از افراد ناصالح

انتخاب رفیق صدیق یا دوست خوب و دوری از افراد ناصالح

حسن اولئک رفیقا (انتخاب رفیق)
حسن اولئک رفیقا (انتخاب رفیق)

انتخاب رفیق صدیق اهمیتی زیادی دارد و دوست خوب یکی از بهترین نعمت های الهی است که می تواند انسان را در مسیر دینداری کمک کند.

کسی که انسان را به یاد خدا و آخرت می اندازد و باعث دوری از گناه و غفلت آدمی شود بهترین فرد برای همنشینی و رفاقت می باشد.

به انتخاب رفیق صدیق اهمیت داده و از افراد ناصالح دوری نماییم!

انتخاب رفیق خوب

طی این مرحله بی همرهی خضر مکن    ظلمات است بترس از خطر تنهایی

همان‌گونه که در سفرهای دنیوی رفیق خوب و یار وفادار و صادق نقش حساس و مفیدی در رفع مشکلات سفر دارد ، در سیر و سلوک و سفرهای معنوی نیز رفیق خوب بسیار ضروری و مؤثر است .
حضرت موسی (ع) هنگامی که برای هدایت و نجات بنی اسرائیل از دست فرعون به رسالت مبعوث می‌شود از پیشگاه خداوند تقاضا می‌کند :

وَ اجعَل لی وَزیراً مِن أهلی ، هرُونَ اَخی ، اُشدُد بِه اَزری ، وَ أشرِکهُ فی أمری ، کَی نُسَبِّحَکَ کَثیراً وَ نَذکُرَکَ کَثیراً . (طه / ۲۹ – ۳۴)
خدایا ! من در انجام این مأموریت به کمک نیازمندم ، برادرم هارون را وزیر و یار و مدد کار من قرار ده و در کار من شریکش گردان و پشت مرا به او محکم کن تا تو را بسیار تسبیح گوییم و تو را فراوان یاد کنیم .

و در آیه ی دیگر می‌فرماید :

یا أیُّهَا الَّذینَ امَنُوا اتَّقُوا اللهَ وَ کُونُوا مَعَ الصّادِقینَ . ( توبه / ۱۱۹ )
ای مؤمنان ! تقوا پیشه سازید و با صادقان همراه باشید .

امیر المؤمنین (ع) به فرزندش توصیه می‌فرماید :
سَل عَنِ الرَّفیقِ قَبلَ الطَّریقِ وَ عَنِ الجارِ قَبلَ الدّارِ .
پیش از مسافرت از خصوصیات اخلاقی و سوابق رفیق راهت پرس و جو کن و پیش از خرید خانه همسایه ات را بشناس .

و نیز فرمود :
ألغَریبُ مَن لَم یَکُن لَهُ حَبیبٌ
غریب کسی است که دوستی نداشته باشد .

بهترین دوستان آنهایی  هستند که مشمول رحمت و نعمت الهی واقع شده و با عنایت خداوند به صراط مستقیم راه یافته و از گناه مصون مانده اند ، و آنان چهار گروهند که در این آیه توصیف شده‌اند :

وَ مَن یُطِعِ اللهَ وَ الرَّسُولَ فاؤلئِکَ مَعَ الَّذینَ أنعَمَ اللهُ عَلَیهِم مِنَ النَّبیّینَ وَ الصِّدّیقینَ وَ الشُّهَداء وَ الصّالِحینَ وَ حَسُنَ اُولئِکَ رَفیقاً . ( نساء / ۶۹ )
آنان که خدا و رسول را فرمان برند با پیامبران و صدیقان و شهیدان و صالحان خواهند بود ، و اینان چه خوب رفیقانی هستند .

خلاصه ی کلام آن که از مجموع آیات و روایات به روشنی برداشت می‌شود که در مسیر حق ، رفیق صدیق و یار وفادار لازم است و تنهایی و یگانه بودن تنها حضرت حق را سزد ، که _ ای برادر ! _ چنان چه دستت به دامن پیامبر و صدیقان نمی‌رسد با شهیدان و صالحان همراه باش و هیچ گاه از آنان جدا مشو که گمراه خواهی شد .

 ( نقطه های آغاز در اخلاق عملی ، آیت الله محمدرضا مهدوی کنی ، دفتر نشر فرهنگ اسلامی ، ص ۹۷ )

بررسی کلی

امتیاز کل

توفیق انتخاب دوست خوب که انسان را به یاد خداوند مهربان می اندازد و از غفلت و گمراهی نجات می دهد ، از بهترین نعمت های الهی است .

User Rating: ۴.۸۵ ( ۲ votes)

درباره دلدادگان

سایت مذهبی دلدادگان با هدف نشر معارف، فرهنگ اسلامی و بیان مطالب دینی آموزنده راه اندازی شده است. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را جهت پیشرفت سایت اسلامی دلدادگان ارسال نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.