دلدادگان » مطالب اسلامی و مذهبی » عرفان، توحید و اخلاق اسلامی » تلاوت قرآن کریم از دیدگاه آیت الله قاضی (ره)

تلاوت قرآن کریم از دیدگاه آیت الله قاضی (ره)

تلاوت قرآن کریم
تلاوت قرآن کریم

عارفان الهی بر تلاوت قرآن کریم تاکید خاصی داشتند و سفارش می نمودند که در هر فرصتی که پیدا می نمایید ، هر چند کوتاه ، قرآن کریم را باز نموده و آن را تلاوت نمایید .

جهت احترام بیشتر به کلام خداوند ، هنگام تلاوت قرآن کریم با وضو بوده و سعی نمایید رو به قبله و ایستاده قرآن کریم را تلاوت نمایید.

آیا صرفا بوسیدن و یا تلاوت قرآن کریم ، بدون عمل به دستورات آن کافی است ؟!

سفارش آیت الله قاضی به تلاوت قرآن کریم

آیت الله نجابت می فرمودند :
آیت الله میرزا علی قاضی به مرحوم آیت الله شیخ علی محمد بروجردی ( از شاگردان برجسته آقای قاضی ) فرموده بودند که : هیچ گاه از قرآن جدا مشو و ایشان تا آخر عمر بر این سفارش آقای قاضی وفادار و پایبند بود . هر وقت از کارهای ضروری و روزمره فارغ می شد ، قرآن می خواند و با قرآن بود .

قرآن کریم را خوب و صحیح تلاوت نمایید

آقای سید محمد حسن قاضی می فرمایند :
چند سفارش ایشان عبارت است از : اول روخوانی قرآن . می فرمودند : قرآن را خوب و صحیح بخوانید . توصیه دیگر ایشان راجع به دوره تاریخ اسلام بود . می فرمودند یک دوره تاریخ اسلام را از ولادت حضرت پیغمبر (ص) تا ۲۵۵ هـ.ق یا ۲۶۰ هـ.ق بخوانید . و در بین کتاب های تاریخ کتاب ناسخ التواریخ را توصیه می کردند . می فرمودند با این که ناقص و پراکنده است و کسی دوباره آن را ننوشته ولی تاریخ خوبی است . و بعد از عمل به این ها می فرمودند برو نماز شب بخوان !

دستورالعمل ، قرآن کریم است

آیت الله قاضی در نامه ای به آیت الله الهی طباطبایی می فرمودند :
دستورالعمل ، قرآن کریم است : فیه دواء کل داء و شفاء کل عله و دواءُ کل غلّه علماً و عملاً و حالاً . آن قره العیون مخلصین را همیشه جلوی چشم داشته باشید و با آن هادی طریق مقیم و صراط مستقیم سیر نمایید و از جمله سیر های شریف آن قرائت است به حسن صورت و آداب دیگر ، خصوص در بطون لیالی . . .

( عطش ، انتشارات مؤسسه فرهنگی هنری شمس الشموس ، ص ۳۰۲ )

بررسی کلی

امتیاز کل

آیت الله قاضی (ره) برای تلاوت قرآن کریم ارزش و جایگاه ویژه ای قائل بودند و در مواعظ اخلاقی و عرفانی خویش به تلاوت قرآن کریم سفارش می نمودند .

User Rating: ۴.۶۸ ( ۲ votes)

درباره دلدادگان

سایت مذهبی دلدادگان با هدف نشر معارف، فرهنگ اسلامی و بیان مطالب دینی آموزنده راه اندازی شده است. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را جهت پیشرفت سایت اسلامی دلدادگان ارسال نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.