دلدادگان » مطالب اسلامی و مذهبی » زندگی نامه و سیره عملی » زندگی نامه آیت الله قاضی طباطبایی (ره) – قسمت سوم

زندگی نامه آیت الله قاضی طباطبایی (ره) – قسمت سوم

آیت الله قاضی طباطبایی (ره)
آیت الله قاضی طباطبایی (ره)

آیت الله قاضی طباطبایی (ره) عاشق است. آری او عاشق حقیقی است و به این سادگی دست از طلب معشوق بر نمی دارد و هر ناملایمی را برای رسیدن به محبوب خویش تحمل می کند .
آیت الله قاضی طباطبایی (ره) عاشق است و در هر سختی صبر و استقامت می کند که می داند در نهایت خدا او را به خلوتگاه خود که برای عاشقان و دلدادگان خویش فراهم نموده است راه می دهد و در نهایت این آتش هجران به پایان می رسد .
چهل سال مجاهده ی نفس و بیست سال کنترل نمودن چشم، برای رسیدن به معشوق برای کسی که عاشق حقیقی است؛ هیچ گاه بزرگ جلوه نمی کند .
از مجاهده ی این بزرگ مرد و عارف الهی باید آموخت، که:

باید عشق خود را به معشوق ثابت کنیم!

ناز معشوق

او عظمت و رفعت آن عنقای مغرب ، آن معشوق بی نام و نشان را که در زمین و آسمان نمی گنجد می داند ، معشوقی که در وصفش ، سید الساجدین چنین می گوید :
خداوندا ملک تو علو و برتری اش به اندازه ای است که اشیاء هنوز به غایت آن نرسیده ساقط می شوند و بالاترین وصف وصف کنندگان به کمترین چیزی که برای خود برگزیده ای ، نمی رسد . صفات در تو گم است و نعت و تعریف ها در برابر تو درمانده گشته و وهم های لطیف در کبریایی تو حیرانند .

آری ! و برای این معشوق و دست یافتن به وی چهل سال است استقامت و بیست سال کنترل چشم هنوز آن چنان نمی نماید ! قصد کوی جانان و نوشیدن جرعه ای پیمانه وصال !
جان باید به لب برسد تا جرعه ای از جام وصال به جان رسد و همه این ها به خاطر این است که :
عـشـق چون وافی است وافی مـی خرد

در حـــریف بـــی وفــــا مــــی نـــــنگرد

آیت الله قاضی طباطبایی (ره)، مُحِبِّ صادِق

و نا امید نمی شود ، می داند که طلب حقیقی جدا از مطلوب نیست که شنیده است « اِذا تَقَرَّب اِلَیَّ شِبراً تَقَرَّبتُ اِلیه ذِراعاً » این قدم ها باید برداشته شود و آن نزدیکی باید حاصل گردد تا زمانی که عاشق به معشوق برسد  و پرده ها کامل برداشته شود و وصال صورت گیرد و البته معلوم است که معشوق خود در همه جا پیشقدم و مشتاق تر است .

« او نیز اطمینان دارد که باز نشدن در روحانیت ، نه از ناحیه بی التفاتی معشوق است بلکه اگر در ، بی موقع باز شود صدی صد خام از کار درآید ! »

و شاید معشوق می خواهد از او کاملترین ها را بسازد و برای همین دیر نقاب از چهره می گشاید .
و او با این همه ، گله ای ندارد که همه را همان وظیفه اش می دانسته ، تنها آن چه برای او سخت می نماید ، صبر بر آتش فراق است .

آری ! ز عشق تا به صبوری هزار فرسنگ است .

و راستی که او کوه عظمت و بزرگی است ، کسی که چهل سال پشت در بماند ، در بزند و جز خدا نخواهد ، راستی که کوه عظمت و بزرگی است و می داند که :
ناز پـَروَردِه تَـنَـعُّم نَبَرَد راه به دوست

عاشقی شیوه ی رِندانِ بَلاکِش باشد

و بعد ها آیت الله قاضی طباطبایی که خود چهل سال پشت در مانده ، و صادق بودن خود را در آن عشق و محبت به آن محبوب و معبود ازل ثابت کرده ، درس استقامت و صبوری را به شاگردانش هم می آموزد و چنین می گوید :
« اگر به جستجوی آب زمین را کندی ، نباید خسته و نا امید شوی اگر وقتش باشد به آب می رسی ، وگرنه نا امید مشو که بالاخره به آب می رسی و حتی آب برایت فوران می کند . »

وصف عاشق صادق چنین است :
باید دانست آن چه که در اول ، عاشق و طالب صادق بذل می کند ، انس و آرامش خود می باشد و سپس آن چه را دارد و متعلق اوست حتی آبرو و اختیار خود را بذل می کند .

و آیت الله قاضی طباطبایی عاشق صادق است ؛ می گوید :
« چهل سال است دم از پروردگار عالم زدم . چند مرتبه خواستند مرا بکشند ، ای الله سید ابوالحسن اصفهانی نگذاشت و خدا هم کمکم کرد ! در این مدت نه خوابی دیدم ، نه مکاشفه ای ، نه رفیقی ، نه همدردی ، چهل سال است که در را می کوبم و خبری نیست . »

کوه عبودیت و بندگی و سرسپردگی در مقابل معشوق ، بزرگی که نه دل به کشف و کرامتخوش کند و نه از آزار مردمان و تنهایی بترسد ، بلکه بخواهد که تنها رسم و رسوم بندگی را بجا آورد و بگوید :
ستم آن نیست که در بند کنی صیدی را
ستم آن اســت که از بند خود آزاده کنی

( عطش ، انتشارات شمس الشموس )

بررسی کلی

امتیاز کل

محبت و عشق واقعی که آیت الله قاضی (ره) داشت به اندازه ای بود که چهل سال استقامت و مجاهده جهت سیر الی الله او را خسته و نا امید نکرد .

User Rating: ۲.۵ ( ۲ votes)

درباره دلدادگان

سایت مذهبی دلدادگان با هدف نشر معارف، فرهنگ اسلامی و بیان مطالب دینی آموزنده راه اندازی شده است. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را جهت پیشرفت سایت اسلامی دلدادگان ارسال نمایید.

۲ دیدگاه ها

 1. سلام و درود؛
  دوست عزیز این مطلب شما در پایگاه اینترنتی و بسته فرهنگی عمارنامه منتشرگردید.
  http://www.ammarname.ir/node/40944
  ما را از بروزرسانی خود آگاه
  و با درج بنر و یا لوگو در وبگاه خود یاری نمایید .
  موفق و پیروز باشید .
  http://ammarname.irinfo@ammarname.ir
  یا علی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.