دلدادگان » مطالب اسلامی و مذهبی » زندگی نامه و سیره عملی » زندگی نامه آیت الله سید علی قاضی طباطبایی (ره) – قسمت دوم

زندگی نامه آیت الله سید علی قاضی طباطبایی (ره) – قسمت دوم

زندگی نامه سید علی قاضی طباطبایی (ره)
زندگی نامه سید علی قاضی طباطبایی (ره)

بدون رعایت آداب و موازین شرعی کسی راه به جایی نمی برد و این مطلب را سید علی قاضی طباطبایی درک نموده بود و با تمام وجود و نهایت عشق و تلاش به آداب شرع مقید بودند .
سید علی قاضی طباطبایی (ره) به انجام مستحبات و ترک مکروهات التزام کامل داشته و هدفی جز کسب محبت الهی نداشتند ، که معشوق مشکل پسند است و هر کسی را که ادعای محبت دارد ، به بارگاه خود راه نخواهد داد !
مداومت و استقامت آیت الله سید علی قاضی طباطبایی (ره) در رعایت آداب شرع و کسب رضایت خدا نشان دهنده ی عشق حقیقی این عارف الهی است و شاگردان خویش را نیز به امر توصیه می نمودند که :

مسیر سیر و سلوک و تزکیه نفس بسیار دشوار است و کسی که صبر و استقامت نداشته باشد ، هرگز موفق نخواهد شد !

رعایت آداب شرع در زندگی نامه سید علی قاضی طباطبایی (ره)

و برای همین آن قدر خود را به ضوابط و آداب شرع و رعایت مستحبات و ترک مکروهات ملزم ساخته تا امری از محبوب فرو نماند و آن قدر بر آن اصرار می کند که به حسب طاقت بشری هیچ مستحبی از او فوت نمی شود تا آن جا که بعضی از مخالفان و معاندان می گویند :

« قاضی که این قدر خود را مقید به آداب کرده شخصی ریایی و خودنماست .  »

و عده ای دیگر هم با وجود مخالفت باز نمی توانند تحسینش نکنند . یکی از آن ها می گوید :

« من سفر بسیار کردم ، با بزرگان عالم اسلام محشور بوده ام و از احوال بسیاری از آنان بالمشاهده آگاهم اما حقیقتاً هیچ کس را همانند قاضی تا بدین حد مقید به آداب شرع ندیده ام . »

آری او باید به تمام معنا عبودیت را درک کند تا بتواند به آن نهایت و به آن مقصد عظمی و به آن اسرار ربوبی پی ببرد که « العبودیَهٌ جوهرَهٌ کنهها الربوبیَه »

و پیداست که هر چه انسان بندگی را خوب تر آموخته باشد به خدا نزدیک تر و خداشناس تر است . و همین معناست که از قاضی انسانی می سازد که نخواهد  قدمی در خلاف رضایت محبوب بردارد ! و آن قدر در رسیدن به آن مقصود عالی کوشش می کند که « آداب و سنن شرع هم رویه اش شود و از حالت تکلف و سختی و حتی از حالت رویه بودن هم خارج شود . »

می گوید :

« چون بیست سال تمام چشم را کنترل کرده بودم چشم ترس برای من آمده بود ، چنان که هر وقت می خواست نامحرمی وارد شود از دو دقیقه قبل خود به خود چشم هایم بسته می شد و خداوند به من منت گذاشت که چشم من بی اختیار روی هم می آمد و آن مشقت از من رفته بود . »

( عطش ، انتشارات شمس الشموس )

بررسی کلی

امتیاز کل

زندگی نامه سید علی قاضی طباطبایی (ره) نشان می دهد که ایشان برای موفقیت در سیر و سلوک الی الله و جلب رضایت محبوب حقیقی ، خود را کاملا مقید به آداب شرع نموده بود و به انجام مستحبات و ترک مکروهات اهمیت ویژه ای می داد .

User Rating: ۴.۳ ( ۴ votes)

درباره دلدادگان

سایت مذهبی دلدادگان با هدف نشر معارف، فرهنگ اسلامی و بیان مطالب دینی آموزنده راه اندازی شده است. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را جهت پیشرفت سایت اسلامی دلدادگان ارسال نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.