دلدادگان » مطالب اسلامی و مذهبی » عرفان، توحید و اخلاق اسلامی » مراقبه سالک الی الله جهت نماز شب و شب زنده داری

مراقبه سالک الی الله جهت نماز شب و شب زنده داری

نماز شب و شب زنده داری
نماز شب و شب زنده داری

برای بهره بردن از فضیلت نماز شب و شب زنده داری باید تمام تلاش خود را انجام داده و خود را آماده نماییم تا از فضیلت آن بهره مند شویم.

از ابتدای روز باید بر اعمال و رفتار خود مراقبت نموده و در انتهای شب نیز باید از دیر خوابیدن و خوردن غذای بیش از حد پرهیز نماییم تا موجبات نماز شب و شب زنده داری را فراهم نماییم .

گناه و انجام مکروهات موجب از دست دادن توفیق شب زنده داری و یا کم توفیقی در انجام آن شده و انجام واجبات و مستحبات موجب می شود تا انسان لیاقت تهجّد را کسب نماید .

میرزا جواد آقا ملکی تبریزی (ره) ، سخنان بسیار ارزشمندی در این رابطه دارند که مطالعه و دقت در آن می تواند انسان را به هدف خویش نزدیک ساخته و از سر در گمی نجات دهد که در ادامه برخی از مواعظ و نصایح اخلاقی و عرفانی ایشان را برای شما بیان می نماییم .

مراقبه ی سالک برای نماز شب و شب زنده داری

[ ای طالب اُنس با حضرت دوست ! ] مؤمن می بایست ، از ابتدای روز و در اول شب به فکر تهیّه ی اسباب تهجّد و شب زنده داری که عبارت از خواب در روز و در اوّل شب و تهیه ی مکان مناسب و کتاب دعاء و آبِ وضوء و مسواک و چراغ است ، برای خود باشد و در هنگام خوابیدن ، آیه ی آخر سوره ی کهف را به نیّت اینکه در وقت نماز شب بیدار شود ، قرائت کند که این مسئله برای کسانی که اهل تهجّد هستند ، به تجربه ثابت شده است  . همچنین از رسول خدا (ص) روایت شده که « کسی که می خواهد برای نماز شب برخیزد چون بسترش را آماده کرد ، بگوید :
« اللهُمَّ لاتُؤمِنّی مَکرکَ وَ لا تُنسِنی ذِکرَک وَ لا تَجعَلنی مِنَ الغافلین ، اَقوُمُ ساعهَ کذا » ، ( بار الها ! مرا از مکر خود ایمن مگردان و یادت را از یادم مبر و مرا در زمره ی غافلان قرار مده  ) . بعد ، ساعتی را که می خواهد برای نماز به پا خیزد در نظر آورد ؛ خداوند ملکی را مأمور می کند که او را در همان ساعت ، از خواب بیدار کند » .

تأثیر حالات اول شب در نماز شب و شب زنده داری آخر شب

[ بدان ای طالب سحرخیزی که ] چون حالات اول شب ، در توفیق آخر شب مؤثر است ، لذا سزاوار است که انسانی که قصد تهجّد دارد ، بر وظایف و آداب خوابیدن ، مواظبت داشته باشد تا توفیق قیام برای نماز شب نصیبش شود ؛ و از وظایف مهمِّ هنگام خواب ، یکی محاسبه ی نفس می باشد که می بایست که از ابتدای وقتی که در شبِ قبل ، از خواب بیدار شده تا آن هنگامی که می خواهد برای خواب به بستر برود ، تمام حرکات و سکنات و اقوال و افعال خود را محاسبه کند ؛ بعد به این مطلب توجه داشته باشد که خواب ، برادر مرگ است و هنگام خواب ، خداوند روح او را می گیرد همچنان که روحِ مُرده گرفته می شود و این آیه ی شریفه را قرائت کند : « الله یَتَوَفَّی الأنفُسَ حِینَ مَوتِها وَ الّتِی لَم تَمُت فِی مَنامِها » و خواب را مرگ صغیر بداند و به این حقیقت توجه داشته باشد ، که اگر روحش را خداوند به بدنش باز نگرداند ، برای همیشه مرده است و لذا همان سخنی که مردگان پس از مرگ بر زبان می آورند ، بگوید و این آیه را تلاوت کند : « رَبِّ ارجِعُونِ لَعَلِّی أعمَلُ صالِحاً » و به خاطر داشته باشد که همه ی آن کسانی که به خواب رفتند ، زبان حالشان همین بود و به امید برخواستن سر به بالین نهادند ، ولی بسیاری از آنها دیگر ، سر از بالین برنداشتند و در جواب تقاضای بازگشت آنها خطاب رسید : « کَلّا إنَّها کَلِمَهٌ هُوَ قائِلُها وَ مِن وَرائِهِم بَرزَخٌ إِلی یَومِ یُبعَثُونَ » و با طهارت و یاد خدا به بستر رود و از ادعیه و اذکاری که در این مورد رسیده ، غفلت نکند و روح و نفس و قلب و تمام امور خود را به خدا بسپارد و به زبان حال بگوید : به سوی خدا می روم .

مراقبه ی سالک در مقدار و زمان خواب و ضرورت شب زنده داری

[ ای عزیز ! سالک باید برای خواب و تهجّدش نظم و برنامه داشته باشد ]
امّا خواب : ریاضت آن را مرحوم علییّن آرامگاه ، آخوند استاد « قدّس سرّه » می فرمودند که هر شبانه روزی یک ساعت از مقدار طبی کم بکند ؛ میزان طبی را « هفت ساعت » می فرمودند ، که خوابش در شبانه روزی « شش ساعت » باشد ؛ ولی وقتش را به نحوی قرار دهد که اواخر شب را بیدار باشد ، چرا که می فرمودند : « کسانی که از مقامات دین به جایی رسیده اند ، همه شان از شب خیزان بوده اند ، از غیر ایشان دیده نشده است »

(باده گلگون ، انتشارات زمان ، ص ۱۰۴ ، ۲۸۷ و ۲۸۸)

بررسی کلی

امتیاز کل

سالک الی الله باید بر خواندن نماز شب و شب زنده داری مراقبت و مداومت داشته و شرایط و لوازم لازم جهت این امر مهم را مهیّا نماید.

User Rating: ۴.۸ ( ۲ votes)

درباره دلدادگان

سایت مذهبی دلدادگان با هدف نشر معارف، فرهنگ اسلامی و بیان مطالب دینی آموزنده راه اندازی شده است. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را جهت پیشرفت سایت اسلامی دلدادگان ارسال نمایید.

همچنین بررسی کنید

اصلاح مزاج در طب سنتی

راه اصلاح مزاج یا تعدیل مزاج در طب سنتی چیست؟

برای اصلاح مزاج در طب سنتی لازم است که مزاج خود را شناخته و بر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *