دلدادگان » مطالب اسلامی و مذهبی » عرفان، توحید و اخلاق اسلامی » صمت و سکوت از دیدگاه میرزا جواد آقا ملکی تبریزی (ره)

صمت و سکوت از دیدگاه میرزا جواد آقا ملکی تبریزی (ره)

صمت و سکوت از دیدگاه جواد آقا ملکی تبریزی (ره)
صمت و سکوت از دیدگاه جواد آقا ملکی تبریزی (ره)

صمت و سکوت از ارکان اصلی در سیر و سلوک  می باشد که سالکین الی الله باید توجه ویژه ای بر این امر نمایند . مادامی که انسان بر زبان خود کنترل نداشته و آن را اصلاح نکرده است ، در خطر گناه و دوری از خداوند مهربان  قرار دارد .

چه بسیار افرادی که به خاطر گفتار های نسنجیده و سخنان بیهوده و گناه آلود ، موجبات عذاب اخروی خود را فراهم نموده و چه بسیار افرادی که به خاطر رعایت صمت و سکوت از مقربان درگاه الهی می شوند .

آیا رسیدن به مقامات معنوی ارزش این را ندارد که صمت و سکوت را رعایت نماییم؟!

ضرورت اصلاح زبان برای سالک و رعایت صمت و سکوت

[ ای عزیز ! سالک باید ] در همه ی خیرات ، جدّی ( و کوششی ) داشته باشد و مخصوصاً اهتمامی در تأدیب زبان مبارکش نماید که هیچ یک از اعضاء ، به درجه ی آن « لازمُ الرّعایه و صَعبُ التأدیبُ وَ العَلاج » نیست .

خلاصه ، امر آن به درجه ای مشکل است و رعایت آن خطیر ( و بزرگ ) و آفات آن خطرناک است که با اینکه قطعاً شرافت حقیقت کلام بر « صَمت » و « سکوت » مسلم است ؛ اطباء روحانی یعنی انبیاء و اولیاء علیهم السلام و حکماء ، مطلق سکوت را ترجیح داده اند و فرموده اند : « اِن کَانَ کَلامُکَ مِن فِضَّهٍ فَسُکوتُکَ مِن ذَهَبٍ » ؛ ( اگر سخنت ارزش نقره را داشته باشد ، سکوتت ارزش طلا را دارد ) 

بالجمله [ سالک ] باید این را بداند که تأثیر و مدخلیّت زبان اختصاص به بعضی از موجودات ندارد ، بلکه از واجب تعالی – جل جلاله – گرفته تا آخر درجه ی ممکنات ، به تصدیق و تکذیب و بدگویی و ثنا ، راه دارد و خلاصه به دو کلمه ، گوینده را از « اعلی درجه علییّن » به « اَسفَلُ الدَّرَکات » و از « اَسفَلُ الدَّرَکات » به « اعلی درجه علییّن » می برد.

به یک کلمه ی ناسزا که می گوید ، خود را کافر و نجس و به عذاب خالد ( و دائم ) مبتلا می کند و در درجات فسق به یک کلمه ، چند گناه کبیره از قبیل اِفتِراء و غیبت و شماتت مؤمن  و قتل هزاران نفوس از اولیاء ، و ریا و کبر و تزکیه نفس و غیر این ها ممکن است مرتکب شود و عمل زبان ابداً مؤُنه و زحمتی ندارد و مخصوصاً آفاتش خیلی باریک و دقیق و تشخیص آن ها برای بزرگان ، محل اعتنا و تأمل است.

این است که روایت شده است که : حضرت سیّد انبیاء (ص) با انبیاء ثلاثه (ع) اجتماع کرده و هر یکی چیزی فرمودند به این عنوان که « هر کس فلان عمل را بکند به کتاب من عمل نموده » ؛ آن حضرت فرمودند : « هر کس زبانش را اصلاح نماید ، به تمام قرآن عمل کرده ! » . این فقره در پیش علمای اخلاق از کلمات معجز نشان حضرت محسوب می شود .

( باده گلگون ، انتشارات زمان ، ص ۹۹ ، توصیه ۳۳ )

بررسی کلی

امتیاز کل

آیت الله میرزا جواد آقا ملکی تبریزی (ره) سالکین الی الله را به رعایت صمت و سکوت توصیه نموده و اصلاح و کنترل زبان را یکی از مهمترین ارکان در سیر و سلوک می دانستند .

User Rating: ۴.۷۵ ( ۲ votes)

درباره دلدادگان

سایت مذهبی دلدادگان با هدف نشر معارف، فرهنگ اسلامی و بیان مطالب دینی آموزنده راه اندازی شده است. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را جهت پیشرفت سایت اسلامی دلدادگان ارسال نمایید.

همچنین بررسی کنید

اصلاح مزاج در طب سنتی

راه اصلاح مزاج یا تعدیل مزاج در طب سنتی چیست؟

برای اصلاح مزاج در طب سنتی لازم است که مزاج خود را شناخته و بر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *