دلدادگان » مطالب اسلامی و مذهبی » عرفان، توحید و اخلاق اسلامی » صمت و سکوت از دیدگاه میرزا جواد آقا ملکی تبریزی (ره)

صمت و سکوت از دیدگاه میرزا جواد آقا ملکی تبریزی (ره)

صمت و سکوت از دیدگاه جواد آقا ملکی تبریزی (ره)
صمت و سکوت از دیدگاه جواد آقا ملکی تبریزی (ره)

صمت و سکوت از ارکان اصلی در سیر و سلوک  می باشد که سالکین الی الله باید توجه ویژه ای بر این امر نمایند . مادامی که انسان بر زبان خود کنترل نداشته و آن را اصلاح نکرده است ، در خطر گناه و دوری از خداوند مهربان  قرار دارد .

چه بسیار افرادی که به خاطر گفتار های نسنجیده و سخنان بیهوده و گناه آلود ، موجبات عذاب اخروی خود را فراهم نموده و چه بسیار افرادی که به خاطر رعایت صمت و سکوت از مقربان درگاه الهی می شوند .

آیا رسیدن به مقامات معنوی ارزش این را ندارد که صمت و سکوت را رعایت نماییم؟!

ضرورت اصلاح زبان برای سالک و رعایت صمت و سکوت

[ ای عزیز ! سالک باید ] در همه ی خیرات ، جدّی ( و کوششی ) داشته باشد و مخصوصاً اهتمامی در تأدیب زبان مبارکش نماید که هیچ یک از اعضاء ، به درجه ی آن « لازمُ الرّعایه و صَعبُ التأدیبُ وَ العَلاج » نیست .

خلاصه ، امر آن به درجه ای مشکل است و رعایت آن خطیر ( و بزرگ ) و آفات آن خطرناک است که با اینکه قطعاً شرافت حقیقت کلام بر « صَمت » و « سکوت » مسلم است ؛ اطباء روحانی یعنی انبیاء و اولیاء علیهم السلام و حکماء ، مطلق سکوت را ترجیح داده اند و فرموده اند : « اِن کَانَ کَلامُکَ مِن فِضَّهٍ فَسُکوتُکَ مِن ذَهَبٍ » ؛ ( اگر سخنت ارزش نقره را داشته باشد ، سکوتت ارزش طلا را دارد ) 

بالجمله [ سالک ] باید این را بداند که تأثیر و مدخلیّت زبان اختصاص به بعضی از موجودات ندارد ، بلکه از واجب تعالی – جل جلاله – گرفته تا آخر درجه ی ممکنات ، به تصدیق و تکذیب و بدگویی و ثنا ، راه دارد و خلاصه به دو کلمه ، گوینده را از « اعلی درجه علییّن » به « اَسفَلُ الدَّرَکات » و از « اَسفَلُ الدَّرَکات » به « اعلی درجه علییّن » می برد.

به یک کلمه ی ناسزا که می گوید ، خود را کافر و نجس و به عذاب خالد ( و دائم ) مبتلا می کند و در درجات فسق به یک کلمه ، چند گناه کبیره از قبیل اِفتِراء و غیبت و شماتت مؤمن  و قتل هزاران نفوس از اولیاء ، و ریا و کبر و تزکیه نفس و غیر این ها ممکن است مرتکب شود و عمل زبان ابداً مؤُنه و زحمتی ندارد و مخصوصاً آفاتش خیلی باریک و دقیق و تشخیص آن ها برای بزرگان ، محل اعتنا و تأمل است.

این است که روایت شده است که : حضرت سیّد انبیاء (ص) با انبیاء ثلاثه (ع) اجتماع کرده و هر یکی چیزی فرمودند به این عنوان که « هر کس فلان عمل را بکند به کتاب من عمل نموده » ؛ آن حضرت فرمودند : « هر کس زبانش را اصلاح نماید ، به تمام قرآن عمل کرده ! » . این فقره در پیش علمای اخلاق از کلمات معجز نشان حضرت محسوب می شود .

( باده گلگون ، انتشارات زمان ، ص ۹۹ ، توصیه ۳۳ )

بررسی کلی

امتیاز کل

آیت الله میرزا جواد آقا ملکی تبریزی (ره) سالکین الی الله را به رعایت صمت و سکوت توصیه نموده و اصلاح و کنترل زبان را یکی از مهمترین ارکان در سیر و سلوک می دانستند .

User Rating: ۴.۷۵ ( ۲ votes)

درباره دلدادگان

سایت مذهبی دلدادگان با هدف نشر معارف، فرهنگ اسلامی و بیان مطالب دینی آموزنده راه اندازی شده است. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را جهت پیشرفت سایت اسلامی دلدادگان ارسال نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.