دلدادگان » مطالب اسلامی و مذهبی » عرفان، توحید و اخلاق اسلامی » نماز شب و شب زنده داری و کسب مقامات معنوی

نماز شب و شب زنده داری و کسب مقامات معنوی

نماز شب و شب زنده داری
نماز شب و شب زنده داری

مناجات با خداوند مهربان انسان را از غفلت و تکبر نجات داده و او را به سمت محبوب خویش حرکت می دهد و اگر این راز و نیاز در دل شب باشد ، آثار و فواید آن چندین برابر خواهد شد.

در روایات و احادیث وارد شده از ائمه اطهار (ع) و نیز در مواعظ و نصایح اخلاقی و عرفانی عرفا و بزرگان دین ، بر خواندن نماز شب و مداومت بر شب زنده داری تاکید فراوان شده است.

در این مطلب به بیان مواعظ اخلاقی از میرزا جواد آقا ملکی تبریزی (ره) پیرامون شب زنده داری تهجد می پردازیم.

جایگاه نماز شب در کلام حضرت دوست

[ ای طالب کمال ! ] روایت شده که از جمله مناجات های خدای تعالی با [ حضرت ] داوُد (ع) این بود که فرمود : « ای داود ! هر کس که به شب نماز گذارد آن گاه که مردم در خوابند و فقط به خاطر من باشد ، پس من به فرشتگانم دستور می دهم تا برای او استغفار کنند و بهشت من مشتاق او گردد ، پس هر تر و خشکی برای او دعا می کند »

نور خانه ای که در آن نماز شب خوانده می شود

[ ای طالب حضرت دوست ، بدان که از نبی اکرم (ص) ] روایت شده که « همانا خانه هایی که در آن ها نماز شب خوانده می شود و قرآن تلاوت می گردد ، برای اهل آسمان نور افشانی می کند همان طوری که ستارگان درّی و درخشان برای اهل زمین نور افشانی می کنند »

مقام محمود ، پاداش نماز شب

[ ای مرید راه سعادت ! ] در فضیلت شب زنده داری اگر نبود جز همین آیه از قرآن که می فرماید : « وَ مِنَ اللَّیلِ فَتَهَجَّدَ بِهِ نافِلَهً لَکَ عَسی أن یَبعَثَکَ رَبُّکَ مَقاماً مَحموداً » کافی بود . پس سبحان الله ! چقدر شأن این عمل ، بزرگ و ارزشش والاست که خداوند جزاء و پاداش آن را « مقام محمود » قرار داده است .

سفارش به خواندن نماز شب

[ ای عزیز ! ] رسول خدا (ص) در وصیتش به امیر المومنین (ع) فرمود : « بر تو باد به نماز شب ، بر تو باد به نماز شب ، بر تو باد به نماز شب » و فرمود : « آیا به آنان که در شب نماز می گذارند نمی نگرید ؟! اینان زیباترین مردم هستند ، زیرا که آن ها در شب [ با خدای سبحان خلوت کردند و ] برای پروردگار نماز گزاردند و خداوند هم آنان را از نور خود پوشانید »

(باده گلگون ، انتشارات زمان ، ص ۱۰۶ و ۲۷۸ و ۲۷۹)

بررسی کلی

امتیاز کل

نماز شب آثار و برکات فراوانی برای انسان به ارمغان آورده و حضرات معصومین (ع) ، عرفا و بزرگان دین بر شب زنده داری و تهجد سفارش نموده اند .

User Rating: ۳.۲۸ ( ۵ votes)

درباره دلدادگان

سایت مذهبی دلدادگان با هدف نشر معارف، فرهنگ اسلامی و بیان مطالب دینی آموزنده راه اندازی شده است. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را جهت پیشرفت سایت اسلامی دلدادگان ارسال نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.