دلدادگان » مطالب اسلامی و مذهبی » انگشتر و سنگ ها » کوه عقیق و ایمان آوردن به ولایت امام علی (ع)

کوه عقیق و ایمان آوردن به ولایت امام علی (ع)

انگشتر عقیق قرمز و کوه عقیق
انگشتر عقیق قرمز و کوه عقیق

قرب و نزدیکی انسان به خدا ، رابطه ی مستقیم با شناخت و معرفت حقیقی نسبت به اهل بیت عصمت و طهارت دارد و تفاوت درجات انبیاء الهی و اولیای خدا نیز ، به میزان این معرفت و محبت نسبت به حضرات معصومین (ع) بر می گردد .

کوه عقیق به سبب ایمان آوردن به ولایت امام علی (ع) ، از جایگاه ویژه ای نزد پیامبر (ص) و امامان (ع) برخوردار گردید ، تا آن جا که در روایات آمده است که عقیق با ایمان ترین سنگ در میان سنگ ها می باشد .

کوه عقیق ، اولین کوه شهادت دهنده به ولایت امیر مؤمنان (ع)

امام رضا (ع) ضمن حدیثی در فضیلت روز غدیر فرمود : « خداوند ولایت امیر مؤمنان (ع) را بر ساکنان طبقات هفتگانه آسمان عرضه کرد . پس اول کسانی که به ولایت امیر مؤمنان علی (ع) ایمان آوردند ، ساکنان طبقه ی هفتم آسمان بودند . خداوند ( به علت این عمل آنان ) آسمان هفتم را به عرش خودش آراست و عرش خود را در آسمان هفتم قرار داد . پس از آن ، ساکنان طبقه ی چهارم به ولایت امیر مؤمنان (ع) اقرار کردند . خداوند آسمان چهارم را به بیت المعمور آراست و بیت المعمور را در آنجا قرار داد . سپس ساکنان آسمان دنیا به امامت امیر مؤمنان اقرار کردند و ایمان آوردند خداوند آسمان دنیا را نیز به ستارگان مزین کرد و بعد طبقات دیگر آسمان ها ایمان آوردند .

سپس ولایت امیر مؤمنان را بر زمین ( هفت طبقه زمین ) عرضه کرد . اول جایی که به ولایت امیر مؤمنان اقرار نمود ، سرزمین مکه بود . پس خداوند آن را به وجود کعبه آراست . سپس سرزمین مدینه ایمان آورد ، پس آن سرزمین را به وجود پیامبر (ص) آراست . سپس سرزمین کوفه به ولایت امیر مؤمنان (ع) اقرار کرد . خداوند آن را نیز به وجود امیر مؤمنان آراست . سپس خداوند ولایت امیر مؤمنان (ع) را بر کوه ها عرضه کرد . پس اولین کوه هایی که به ولایت امیر مؤمنان شهادت دادند سه کوه عقیق ، فیروزه و یاقوت بودند .

( سنگها و خواص اعجاب انگیز ، موحد ابطحی ، انتشارات عطر عترت ، ص ۹۱ )

بررسی کلی

امتیاز کل

کوه عقیق ، فیروزه و یاقوت اولین کوه هایی بودند که به ولایت امام علی (ع) ایمان آوردند.

User Rating: ۴.۲۹ ( ۷ votes)

درباره دلدادگان

سایت مذهبی دلدادگان با هدف نشر معارف، فرهنگ اسلامی و بیان مطالب دینی آموزنده راه اندازی شده است. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را جهت پیشرفت سایت اسلامی دلدادگان ارسال نمایید.

همچنین بررسی کنید

اصلاح مزاج در طب سنتی

راه اصلاح مزاج یا تعدیل مزاج در طب سنتی چیست؟

برای اصلاح مزاج در طب سنتی لازم است که مزاج خود را شناخته و بر …

۲ دیدگاه ها

 1. شیعه نیست کسی که به ولایت حضرت علی اعتقادنباشه و همه شیعیان (پیروان) امیر الموئمنین هستند و به ایشان احترام میزارن و حرفی در آن وجود نداره اما خداوکیل اینایی که نوشتین کوه و بعد آسمان ها ایمان آوردن و …. خداوکیل میگین یا دارین شوخی میکنین چون اینطور چیزایی رو به حضرت علی چسبوندن به جایی که اعتبار ایشان رو بالاببره یه جور باعث تمسخر میشه

  • سلام و درود
   استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی گفته شده است، لطفا مطالعه بفرمایید

   متن سوال:
   … آیا این مطلب درسته؟
   امام رضا (ع) ضمن حدیثی در فضیلت روز غدیر فرمود : …… سپس خداوند ولایت امیر مؤمنان (ع) را بر کوه ها عرضه کرد . پس اولین کوه هایی که به ولایت امیر مؤمنان شهادت دادند سه کوه عقیق ، فیروزه و یاقوت بودند.

   جواب دریافت شده از دفتر آیت الله مکارم شیرازی:
   … توجه داشته باشید که در برخی از منابع معتبر روایی، در حدیثى از پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله مى‌خوانیم که فرمود: «انگشتر عقیق با خود داشته باشید زیرا عقیق، نخستین کوهى است که به یگانگى خداوند و رسالت من و امامت علىّ بن ابى‌طالب اقرار کرد».
   برای آگاهی بیشتر در این زمینه به کتاب «حلیه المتقین» ذیل عنوان “فضیلت عقیق” در آدرس زیر مراجعه فرمایید:
   http://makarem.ir/main.aspx?reader=1&lid=0&mid=105298&catid=0&pid=326045

   موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *