دلدادگان » مطالب اسلامی و مذهبی » انگشتر و سنگ ها » کوه عقیق و ایمان آوردن به ولایت امام علی (ع)

کوه عقیق و ایمان آوردن به ولایت امام علی (ع)

انگشتر عقیق قرمز و کوه عقیق
انگشتر عقیق قرمز و کوه عقیق

قرب و نزدیکی انسان به خدا ، رابطه ی مستقیم با شناخت و معرفت حقیقی نسبت به اهل بیت عصمت و طهارت دارد و تفاوت درجات انبیاء الهی و اولیای خدا نیز ، به میزان این معرفت و محبت نسبت به حضرات معصومین (ع) بر می گردد .

کوه عقیق به سبب ایمان آوردن به ولایت امام علی (ع) ، از جایگاه ویژه ای نزد پیامبر (ص) و امامان (ع) برخوردار گردید ، تا آن جا که در روایات آمده است که عقیق با ایمان ترین سنگ در میان سنگ ها می باشد .

کوه عقیق ، اولین کوه شهادت دهنده به ولایت امیر مؤمنان (ع)

امام رضا (ع) ضمن حدیثی در فضیلت روز غدیر فرمود : « خداوند ولایت امیر مؤمنان (ع) را بر ساکنان طبقات هفتگانه آسمان عرضه کرد . پس اول کسانی که به ولایت امیر مؤمنان علی (ع) ایمان آوردند ، ساکنان طبقه ی هفتم آسمان بودند . خداوند ( به علت این عمل آنان ) آسمان هفتم را به عرش خودش آراست و عرش خود را در آسمان هفتم قرار داد . پس از آن ، ساکنان طبقه ی چهارم به ولایت امیر مؤمنان (ع) اقرار کردند . خداوند آسمان چهارم را به بیت المعمور آراست و بیت المعمور را در آنجا قرار داد . سپس ساکنان آسمان دنیا به امامت امیر مؤمنان اقرار کردند و ایمان آوردند خداوند آسمان دنیا را نیز به ستارگان مزین کرد و بعد طبقات دیگر آسمان ها ایمان آوردند .

سپس ولایت امیر مؤمنان را بر زمین ( هفت طبقه زمین ) عرضه کرد . اول جایی که به ولایت امیر مؤمنان اقرار نمود ، سرزمین مکه بود . پس خداوند آن را به وجود کعبه آراست . سپس سرزمین مدینه ایمان آورد ، پس آن سرزمین را به وجود پیامبر (ص) آراست . سپس سرزمین کوفه به ولایت امیر مؤمنان (ع) اقرار کرد . خداوند آن را نیز به وجود امیر مؤمنان آراست . سپس خداوند ولایت امیر مؤمنان (ع) را بر کوه ها عرضه کرد . پس اولین کوه هایی که به ولایت امیر مؤمنان شهادت دادند سه کوه عقیق ، فیروزه و یاقوت بودند .

( سنگها و خواص اعجاب انگیز ، موحد ابطحی ، انتشارات عطر عترت ، ص ۹۱ )

بررسی کلی

امتیاز کل

کوه عقیق ، فیروزه و یاقوت اولین کوه هایی بودند که به ولایت امام علی (ع) ایمان آوردند.

User Rating: ۴.۳۸ ( ۸ votes)

درباره دلدادگان

سایت مذهبی دلدادگان با هدف نشر معارف، فرهنگ اسلامی و بیان مطالب دینی آموزنده راه اندازی شده است. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را جهت پیشرفت سایت اسلامی دلدادگان ارسال نمایید.

۴ دیدگاه ها

 1. شیعه نیست کسی که به ولایت حضرت علی اعتقادنباشه و همه شیعیان (پیروان) امیر الموئمنین هستند و به ایشان احترام میزارن و حرفی در آن وجود نداره اما خداوکیل اینایی که نوشتین کوه و بعد آسمان ها ایمان آوردن و …. خداوکیل میگین یا دارین شوخی میکنین چون اینطور چیزایی رو به حضرت علی چسبوندن به جایی که اعتبار ایشان رو بالاببره یه جور باعث تمسخر میشه

  • سلام و درود
   استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی گفته شده است، لطفا مطالعه بفرمایید

   متن سوال:
   … آیا این مطلب درسته؟
   امام رضا (ع) ضمن حدیثی در فضیلت روز غدیر فرمود : …… سپس خداوند ولایت امیر مؤمنان (ع) را بر کوه ها عرضه کرد . پس اولین کوه هایی که به ولایت امیر مؤمنان شهادت دادند سه کوه عقیق ، فیروزه و یاقوت بودند.

   جواب دریافت شده از دفتر آیت الله مکارم شیرازی:
   … توجه داشته باشید که در برخی از منابع معتبر روایی، در حدیثى از پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله مى‌خوانیم که فرمود: «انگشتر عقیق با خود داشته باشید زیرا عقیق، نخستین کوهى است که به یگانگى خداوند و رسالت من و امامت علىّ بن ابى‌طالب اقرار کرد».
   برای آگاهی بیشتر در این زمینه به کتاب «حلیه المتقین» ذیل عنوان “فضیلت عقیق” در آدرس زیر مراجعه فرمایید:
   http://makarem.ir/main.aspx?reader=1&lid=0&mid=105298&catid=0&pid=326045

   موفق باشید

 2. غلامرضا هادیان

  با سلام خدمت شما عزیزان سئوال من این هست که آیا دیا ها و فلزات و …. نیز به ولایت حضرت علی ( ع ) ایمان آوردن یا خیر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.