دلدادگان » مطالب اسلامی و مذهبی » عرفان، توحید و اخلاق اسلامی » اهمیّت صمت و سکوت در بیان پیامبران الهی

اهمیّت صمت و سکوت در بیان پیامبران الهی

صمت و سکوت در کلام پیامبران
صمت و سکوت در کلام پیامبران

سیره عملی تمام پیامبران الهی مداومت بر صمت و سکوت بوده است و پیروان خویش را نیز به اصلاح و کنترل زبان سفارش می نمودند . منظور از صمت و سکوت این نیست که مطلقا هیچ سخنی نگوییم ، بلکه منظور حذف فضولات کلام می باشد .

بسیاری از افراد سخنانی می گویند که هیچ منفعت آخروی و دنیوی نداشته و بلکه موجب عذاب اخروی و ضرر های دنیوی نیز می شود .

صمت و سکوت در جایی که باید امر به معروف و نهی از منکر انجام داد ، و سخن گفتن در موردی که در محدوده ی علمی ما نیست ،جایز نمی باشد .

روزه ی صمت و سکوت

در روایت است که حضرت عیسی ( علی نبینا و آله و علیه السلام ) به حواریون خود  ، دستور « صوم سکوتی » داد که افطار آن « موت » باشد ! ما از بس جفنگ می گوییم ، دلمان را زنگ فرا گرفته است !

باز در روایت است که حضرت آدم (ع) ، با عده ای از اولادش نشسته بود و همه مشغول و سرگرم حرّافی و صحبت بودند ، یکی از ایشان پرسید که شما چرا سخن نمی گویید ، شما هم حرفی بزنید ! حضرت آدم (ع) فرمود : ما که از بهشت خارج شدیم ، خدا وعده ای داد که اگر می خواهید دوباره به بهشت ، بازگردید ، از راه « سکوت » برگردید !

 ( داستان های عارفانه ، عباس عزیزی ، انتشارات صلاه ، ص ۹۴ )

بررسی کلی

امتیاز کل

پیامبران الهی از جمله حضرت آدم (ع) و حضرت عیسی (ع) ، نزدیکان و پیروان خویش را به رعایت صمت و سکوت دعوت می نمودند.

User Rating: ۵ ( ۱ votes)

درباره دلدادگان

سایت مذهبی دلدادگان با هدف نشر معارف، فرهنگ اسلامی و بیان مطالب دینی آموزنده راه اندازی شده است. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را جهت پیشرفت سایت اسلامی دلدادگان ارسال نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.